ul. Na Zaspę 30A 80-546 Gdańsk
Rodzice uczniów z dysleksją, którzy się do mnie zgłaszają, często mierzą się z bezsilnością i frustracją, bo nie wiedzą jak pomóc swojemu dziecku w nauce języka angielskiego. Próby podejmowane przez nich zwykle kończą się niepowodzeniem, histerią dziecka i napiętą atmosferą w domu. Wygląda znajomo?
Na szczęście jest kilka rzeczy, które rodzic może zrobić (nie znając nawet języka), aby wesprzeć swoją pociechę i sprawić, że wspólna nauka będzie dobrze się kojarzyć. Jak więc pomóc dziecku z dysleksją w nauce języka angielskiego? Oto kilka wskazówek.
Od czego zacząć w przypadku nauki języka angielskiego u dziecka z dysleksją?
Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i uporządkowane miejsce pracy. Obie kwestie warto potraktować jako czas integracji rodzica z dzieckiem, budowanie więzi, zaufania i wsparcia. Dzieci z dysleksją przejawiają dużą niechęć do czynności związanych z nauką, gdyż boją się porażki i krytyki, czują się zagubione i nie wiedzą od czego zacząć cały proces. Ilość nauki ich przytłacza i nie potrafią jej zaplanować. W przypadku nauki języka angielskiego u dziecka z dysleksją, rodzic odgrywa bardzo ważną rolę. Rodzic, który w przyjaznej atmosferze pomoże dziecku ogarnąć przestrzeń do nauki, zaplanuje proces nauki np. do sprawdzianu czy podzieli treści na mniejsze, bardziej przyswajalne części, w dużej mierze jest w stanie wpłynąć na zmianę tego negatywnego nastawienia dziecka.
Oprócz porządku i dobrej atmosfery, warto wyposażyć się w komputer, kartki, długopis, kredki, ołówki, nożyczki i klej. Nauka słówek czy gramatyki może być bardzo kreatywną czynnością. Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją wcale nie musi być trudna.
Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją: jak uczyć się słówek?
W zależności od rodzaju słownictwa, można poprosić dziecko, aby zilustrowało zwierzęta, pogodę, pojazdy, emocje. Obrazki dobrze jest pociąć na kwadraty lub prostokąty. Na osobnych kartkach o tym samym kształcie napisać słowa po angielsku (może to zrobić rodzic). Tak przygotowane karty dziecko z dysleksją musi dopasować (obrazek do nazwy), następnie przeczytać każde słowo po angielsku. Jeśli rodzic nie zna prawidłowej wymowy, warto skorzystać z internetowego słownika lub tłumacza, gdzie po wpisaniu danego słowa, można usłyszeć jego brzmienie. Taki sposób nauki języka angielskiego u dziecka z dysleksją to sprawdzone działanie, które przynosi skuteczne efekty. Stworzone karty mogą się przydać do gry w memory, czy kalambury. Na koniec, dobrze jest je przykleić dopasowane – słowo do obrazka, następnie poprosić dziecko o samodzielne napisanie słów obok tych przyklejonych. Nauka języka angielskiego poprzez zabawę, zwłaszcza u dzieci z dysleksją będzie świetnym treningiem pamięci i koncentracji.
Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją: jak uczyć się gramatyki?
Gramatyka języka angielskiego bywa bardzo kłopotliwa do zrozumienia, zwłaszcza dla dziecka z dysleksją. Dlatego warto podejść do niej trochę jak do matematyki. Prawie każde zagadnienie gramatyczne (a na pewno czasy) można zilustrować za pomocą wzoru (np. podmiot + orzeczenie + dopełnienie). Najprościej jest przygotować kolorowe karteczki, na których napiszemy różne słowa (np. czerwone to podmiot, zielone to orzeczenie, a niebieskie to dopełnienie). Dziecko ma za zadanie ułożyć jak najwięcej poprawnych gramatycznie i logicznych zdań. Następnie zapisać je na kartce lub w zeszycie i przetłumaczyć na język polski. Kolejnym etapem może być zasłonięcie zdań po polsku. Rodzic czyta wybrane zdania po angielsku, a dziecko tłumaczy je na polski. Później warto jest przeczytać zdania po polsku, a zadaniem dziecka będzie przetłumaczenie ich na angielski bez patrzenia w notatki. Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją to spore wyzwanie, zwłaszcza w kwestii gramatyki, ale cierpliwość i troskliwość rodzica ma tutaj szczególne znaczenie.
Do dalszych ćwiczeń utrwalających nowe słownictwo i gramatykę przydają się aplikacje typu wordwall, kahoot, quizlet i wiele innych.
Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją: co jeszcze jest ważne?
Czas poświęcony na wspólną naukę powinien być wypełniony wsparciem, dobrym słowem, docenieniem podjętych wysiłków, nawet jeśli ten proces idzie opornie, a efekty są dalekie od założonych. Tutaj liczy się droga a nie cel. Nauka języka angielskiego u dziecka z dysleksją jest wyzwaniem zarówno dla pociechy, jak i rodzica, jednak wspólnymi siłami można osiągnąć wiele. Wsparcie emocjonalne dziecka jest kluczowym czynnikiem warunkującym czy dziecko będzie chciało się uczyć oraz czy nie podda się w przypadku niepowodzenia.
Zajęcia z języka angielskiego dla dyslektyków
W sytuacji, gdy rodzic nie czuje się zupełnie na siłach, aby edukować swoje dziecko albo zwyczajnie nie ma na to czasu, warto poszukać kursów angielskiego dedykowanych uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce. Indywidualnie dobrane metody pracy wpłyną na odbudowanie poczucia własnej wartości u dziecka z dysleksją, uwidocznią jego mocne strony i odblokują ukryty potencjał językowy. Pamiętajmy, że dzieci z dysleksją to zdolne dzieci, ale ciężej przychodzą imkonwencjonalne metody nauczania.
Jeśli chcesz aby Twoje dziecko zostało zaopiekowane przez wykwalifikowanego specjalistę, zapraszam do FLASH Pracownia Językowa. Oprócz grupowych kursów językowych, oferujemy darmowe konsultacje i wsparcie w przygotowaniu do sprawdzianów. Nauka języka angielskiego dla dzieci z dysleksją wcale nie musi być trudna!