ul. Na Zaspę 30A 80-546 Gdańsk
Czujesz już wakacje?
Piękna pogoda, dłuższy dzień, przyroda zachęcają do snucia planów wakacyjnych. Nie dotyczy to tylko dorosłych. Dzieci z dysleksją marzą o wakacjach równie intensywnie, a może nawet bardziej intensywniej niż dorośli. Jednak zanim nastąpi ten błogi czas, muszą przetrwać wzmożony czas sprawdzianów i kartkówek. Maj i czerwiec potrafią wykończyć uczniów, a uczeń z dysleksją męczy się dużo szybciej.
Co zatem możesz zrobić jako rodzic, aby wesprzeć swoje dziecko z dysleksją w tym niezwykle eksploatującym momencie roku szkolnego?
Ustal priorytety
Kiedy w szkole Twoje dziecko z dysleksją mierzy się ze stresem i czasem związanym z zaliczaniem kolejnych sprawdzianów, nie w głowie mu dodatkowe obowiązki. Dzieci z dysleksją przytłacza nadmiar rzeczy do zrobienia. Mają trudność z planowaniem wielu aktywności, dlatego dobrze aby skupiły się na jednym zadaniu – na nauce. Odpuść na ten czas rozliczanie za sprzątanie pokoju, wkładanie naczyń do zmywarki, czy wyprowadzanie i karmienie psa. Nie martw się, że dziecko Ci się rozleniwi, bo ono naprawdę ma teraz dużo pilniejsze rzeczy na głowie.
Porozmawiaj z nauczycielem
Często zdarza się, że nauczyciel nie jest świadomy trudności w nauce z jakimi mierzy się Twoje dziecko. Warto wybrać się na krótką rozmowę, podczas której:
- poinformujesz nauczyciela z czym dziecko z dysleksją ma problem ucząc się do sprawdzianów/ kartkówek i jak to na nie wpływa pod względem emocjonalnym,
- zapytasz o zakres materiału z jakiego dziecko z dysleksją powinno się przygotować,
- ustalisz terminy i sposób zaliczenia poszczególnych partii materiału.
Zaplanuj czas na naukę
Ustal razem ze swoim dzieckiem z dysleksją czas w ciągu dnia, kiedy powinno realnie usiąść do nauki. To nie zawsze musi oznaczać, że masz uczyć się z dzieckiem, ale bądź do jego dyspozycji jeśli będzie potrzebować Twojej pomocy. Niech czuje Twoje wsparcie a nie presję.
Pochwal za wysiłek
Pamiętaj, że nauka dla dziecka z dysleksją to niezwykle wyczerpujący proces i nie zawsze efekty idą w parze razem z poniesionym wysiłkiem. Jeśli chcesz wzbudzić i podtrzymać motywacje Twojego dziecka do nauki, to zafunduj mu pozytywny feedback dotyczący zaangażowania i podjętego trudu. Wskaż, co zrobiło dobrze i nad czym jeszcze powinno popracować. Miej na uwadze, że to co i jak powiesz będzie miało bardzo duży wpływ na dalsze chęci Twojego dziecka z dysleksją do nauki.
Celebruj każdy zakończony etap nauki
W nauce nie chodzi o oceny tylko o zdobywanie wiedzy, o chęć samorozwoju i podążanie za własnymi zainteresowaniami. Wspaniale, jeśli włożony wysiłek zaprocentuje w postaci dobrej oceny, ale jeśli nie uda się zdać jakiegoś sprawdzianu czy kartkówki, pokaż dziecku, że jego wartość w Twoich oczach nie spada. Dzieci z dysleksją łatwo się załamują i bardzo przeżywają każde niepowodzenie. Usiądźcie razem i zróbcie coś fajnego, relaksującego… coś co sprawia Wam obojgu radość. Powiedz, jak bardzo kochasz i doceniasz swoje dziecko z dysleksją.
Dzięki powyższym wskazówkom, ostatnie tygodnie roku szkolnego będą dużo spokojniejsze a Twoje dziecko nie straci radości życia. Wakacje nie będą czasem odreagowywania stresu szkolnego i odbudowywania poczucia własnej wartości, a dwumiesięcznym błogostanem emocjonalnym z możliwością robienia tego, na co zabrakło czasu od września do czerwca.